Szeretem a papirt

Gondolj a környezetre, ne nyomtasd ki ezt az e-mailt!”; „Segíts megvédeni a környezetet azzal, hogy digitális számlázásra váltasz!”: gyakran biztatnak minket arra, hogy a környezetvédelem nevében cseréljük le a papírt digitális formátumra. A digitális média azonban nem feltétlenül jár kisebb környezeti hatással, mint a papír, a technológiai iparág kiváló lobbitevékenysége ellenére: minden attól függ, hogyan használjuk ezeket a dokumentumokat, és hogyan állították elő őket.

Tévhit: A digitális média környezetbarátabb, mint a nyomtatott média.

Tény: A digitális eszközök és az internet működtetése jelentős energiafelhasználással jár, ez komoly szén-dioxid-kibocsátást eredményezhet.  A nagy adatközpontok, és a gyártási folyamatok miatt az ökológiai lábnyomuk nem elhanyagolható. A papírhoz használt természetes alapanyagokat fenntartható módon kezelik és használják újra. 

Tudtad? 65 e-mail elküldése nagyjából 1 km autóútnak felel meg. Egy átlagos fejlett világbeli ember évente 136 kg CO2-vel növeli szénlábnyomát az általa küldött és fogadott e-mailek miatt. Ez 320 további autóval megtett kilométernek felel meg. Globálisan a világ e-mail-használata annyi CO2-t termel, mintha hétmillió további autó közlekedne az utakon.

Itt olvashatsz bővebben a fenntartható papírgyártásról:

Tévhit: A digitális tartalom mindig elérhető és biztonságosabb.

Tény: A digitális adatok könnyen elveszhetnek, törlődhetnek vagy hackertámadás áldozatai lehetnek. A papíralapú dokumentumok és könyvek nem igényelnek áramot vagy internetkapcsolatot, hosszú távon stabilabb forrást jelenthetnek

Emellett a papíralapú dokumentumok többszöri visszakeresése nem növeli az energialábnyomot, míg a digitális formátumú adatokhoz való hozzáférés – például letöltés, navigáció vagy keresés – minden alkalommal CO₂-kibocsátással jár, egyetlen Google-keresés például körülbelül 10 gramm CO₂-egyenértéket termel.

Fenntarthatósági tipp: fedezd fel újra a könyvtárat!  A könyvtárban egy könyv ezrekhez jut el – kevesebb papír, kisebb ökológiai lábnyom.

 

Tévhit: A nyomtatott média több hulladékot termel, mint a digitális média.

Tény: A papír újrahasznosítható és biológiailag lebomlik, míg a digitális eszközök és az e-hulladék feldolgozása sokkal nehezebb és környezetszennyezőbb lehet. Az e-könyv olvasók, laptopok és okostelefonok gyártása és áramfogyasztása hosszú távon komoly ökológiai problémát jelenthet.

Tudtad? A világon évente kb. 50 millió tonna e-hulladék keletkezik, ami átlagosan több mint 6 kg/fő (ez kb. 5000 Eiffel-torony súlyának felel meg).

Érdekesség: Becslések szerint egy könyv „szén-dioxid-tömege” 1 és 7,5 kg CO2-egyenérték között van, szemben egy tablet 150 és 250 kg közötti értékével.

A digitális és a nyomtatott média egyaránt fontos és kiegészíthetik egymást. A legjobb megoldás a tudatos használat, amely figyelembe veszi a környezeti, társadalmi és személyes tényezőket is.