Szeretem a papirt

A papír szereti a fákat

A papír többezer éve jelen van az emberiség mindennapjaiban, és hiába a rengeteg egyéb alternatíva, még mindig elképzelhetetlen nélküle az életünk. A papír elkészítéséhez az EPA szerint a felhasznált források a következők:

  • Az anyagok körülbelül 1/3-a újrahasznosított papírból származik
  • Egy másik harmada a fűrészüzemekből származik (a puhafából visszamaradt forgács és törmelék)
  • Az utolsó mennyiség pedig a papírért kivágott fákból származik

Ezek mellett pedig a papírgyártáshoz használnak pamut- len-, kenderanyagot és energiafüvet is (valamint magas a cellulóz tartalma a szalmának, nádnak, cukornádnak is).

A világon kitermelt összes fa csekély részét, csak mintegy 2%-át használja fel a papíripar. Ennek a mennyiségnek az esetében sem beszélhetünk erdőírtásról, hiszen a nagy papírgyárak saját erdőkkel rendelkeznek, ahol ellenőrzötten felelős erdőgazdálkodást folytatnak.

Ehhez társul, hogy a papírgyárak FSC tanúsítással rendelkező erdőgazdaságoktól vásárolják a felhasznált faanyagot, ami biztosítja, hogy fenntartható erdőgazdálkodást folytat a beszállító és csak olyan faanyagot használ, amelyet környezetbarát módon és felelősségteljesen termeltek.

Az Európai Unió még ezen is túlmegy, és jogszabályi keretek között kötelezi többek közt a papírgyárakat is, hogy erdőirtásmentes termékeket állítsanak elő, vagyis az európai piacon értékesített termékek a világon sehol nem járultak hozzá az erdőirtáshoz vagy az erdők pusztulásához

Az erdők többet adnak, mint gondolnánk

Az egészségesen működő erdők nemcsak a természetnek, hanem nekünk, embereknek is rengeteget jelentenek. Becslések szerint világszerte mintegy 33 millió ember dolgozik az erdőgazdálkodáshoz kapcsolódó ágazatokban – ez a globális foglalkoztatás körülbelül 1%-át teszi ki.

Az erdők nemcsak fából készült termékeinket adják, hanem megújuló energiaforrásainkban is kulcsszerepet játszanak, és természetes módon segítenek a szén-dioxid megkötésében és tárolásában is – ami létfontosságú a klímavédelem szempontjából.

A jól működő erdei ökoszisztémák hozzájárulnak a természet egyensúlyának fenntartásához: csökkentik az áradások és aszályok kockázatát, segítenek megelőzni a talajeróziót, sőt, védik az ivóvízbázisként szolgáló vízgyűjtő területeket is.

Nem véletlen, hogy a Föld szárazföldi biodiverzitásának túlnyomó része az erdőkben található. Több mint 60 000 fafaj él bennük, és ezek az élőhelyek otthont adnak a kétéltű fajok 80%-ának, a madarak 75%-ának, valamint az emlősök 68%-ának is.

Az erdők tehát jóval többet jelentenek puszta faanyag-forrásnál: nélkülözhetetlen részei a bolygó egészségének, és közvetve vagy közvetlenül mindannyiunk jólétéhez hozzájárulnak.